در حال بارگزاری وبسایت فارسی کاتولیک...

کلیسای انجیلی همدان، انبار و سنگ قبرهایش پارکینگ ماشین‌‌ها‍ شد!
در سایه بی‌‌توجهی مسِئولان میراث فرهنگی یکی از قدیمی‌‌ترین بناهای کلیسایی در استان همدان به انباری و پارکینگ تبدیل شده است.


کلیسای انجیلی همدان، انبار و سنگ قبرهایش پارکینگ ماشین‌‌ها‍ شد!

در سایه بی‌‌توجهی مسِئولان میراث فرهنگی یکی از قدیمی‌‌ترین بناهای کلیسایی در استان همدان به انباری و پارکینگ تبدیل شده است.


«محبت نیوز»- گزارش‌‌ها حاکیست بخشی از محوطه کلیسای تاریخی «انجیلی» همدان و قسمتی از گورستان مسیحیان که متعلق به دوران قاجار است و شماری از شخصیت‌‌های مشهور در آن آرمیده‌‌اند، به پارکینگ بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی همدان تبدیل شده است.


خبرگزاری ایسنا، جمعه ۲۴ آبان، به نقل از یک فعال فرهنگی نوشت در این گورستان افراد سرشناس تاریخ همدان از جمله «رابی اسحاق» یا تعدادی از مسیونرهای آمریکایی دفن هستند.


وی با اشاره به این که کلیسای انجیلی در زمان ساخت در دل بیمارستان آمریکایی‌‌ها به عنوان نخستین بیمارستان همدان ساخته شده بود، گفت، در طول سال‌‌های گذشته این بیمارستان با تغییر و تحولات زیادی مواجه می‌‌شود اما مهرماه دو سال پیش به طور ناگهانی این بیمارستان را تخریب می‌‌کنند و جای آن بیمارستان جدیدی ساخته شد.


دانشگاه علوم پزشکی همدان در برخورد با بناهای تاریخی همدان که در اختیار دارد، رفتار دوگانه‌ای را در پیش گرفته است؛ بعد از تبدیل عمارت تاریخی «بدیع‌الحکما» به موزه‌ی پزشکی و تعطیلی آن بعد از حدود یک ماه فعالیت، تخریب نخستین بیمارستان همدان را سال گذشته به پرونده‌ی بی‌توجهی‌های خود اضافه کرد و این بی‌توجهی‌ها تا این روزها ادامه پیدا کرده و محیط اطراف کلیسای «آنجلی» اکنون به پارکینگ بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی همدان تبدیل شده است.


هم‌اكنون ۵۰۰ كليسا و ده‌‌ها کنیسه، بنای تاریخی و گورستان در ايران وجود دارد كه طی سال‌‌های اخیر متروک يا تخريب شده‌اند.


کلیسای «هفتوان» و کلیسای «مریم مقدس» در سلماس، کلیسای تاریخی در شهر کرمان، کلیسا «مسروپ ارامنه» در اهواز، کلیسای ارامنه در منطقه دولاب تهران، مدرسه ارامنه اهواز و مشهد، مدرسه آلیانس اصفهان، کلیسای ارامنه شیراز، قبرستان ارامنه کرمانشاه از جمله مواردی هستند که یا در اثر سودجویی جویندگان گنج و عتیقه، یا به دلیل زمینخواری حکومتی و یا ستیز با مسیحیت و یهودیت تخریب شدند.