در حال بارگزاری وبسایت فارسی کاتولیک...

  فارسی کاتولیک
پرسشگر

سلام. در کتاب مقدس پیدایش هستی در شش روز و موجوات زنده بخصوص انسان به صورتی هبوطی و مجزا از یک دیگر عنوان شده حال با وجود مدارک و اسناد علمی درباره اثبات نظریه فرگشت (تکامل داروین) بویژه با پیشرفت علم ژنتیک و سنگواره ها ، اثبات روند اهسته حیات طی چند میلیون سال بکمک علوم تجربی و سایر شواهد چطور می توانیم به گفته های کتاب مقدس در مورد پیدایش اعتماد کنیم؟  فارسی کاتولیک
مسئول پاسخگو
در پاسخ به:

سلام. در کتاب مقدس پیدایش هستی در شش روز و موجوات زنده بخصوص انسان به صورتی هبوطی و مجزا از یک دیگر عنوان شده حال با وجود مدارک و اسناد علمی درباره اثبات نظریه فرگشت (تکامل داروین) بویژه با پیشرفت علم ژنتیک و سنگواره ها ، اثبات روند اهسته حیات طی چند میلیون سال بکمک علوم تجربی و سایر شواهد چطور می توانیم به گفته های کتاب مقدس در مورد پیدایش اعتماد کنیم؟

درود بر شما

کتاب مقدس بر اساس علمی که حدود سه هزار سال پیش وجود داشته نوشته شده.

در حقیقت خدا از علم نویسنده های منتخب استفاده کرده تا از طریق حکمت آنها پیام خود را به ما برساند.

پس نویسنده کتاب مقدس در واقع روح القدس میباشد که در فرد نویسنده کار کرده و او را هدایت کرده تا اینطور بنویسد . بنابراین تفسیر آن نیز توسط روح القدس ممکن میباشد وگرنه هیچ وقت بدون روح القدس (روح خدا)  کلام خدا قابل درک نیست!!!

اتفاقا علم توسط خدا ایجاد شده!! بوجود آورنده تمام قوانین پیچیده فیزیک و ریاضی و سایر علوم خداست. حال خدا موجوداتی به نام انسان بوجود آورده که همانند وی میتوانند خلق کنند. دقت کنید هیچ موجود دیگری نمیتواند خلق کند و چیزی را بیافریند که قبلا وجود نداشته مثل کامپیوتر ، گیاهان ژنتیکی جدید یا جانوران دستکاری شده توسط علم ژنتیک یا ماشین و کشتی و ....

ما انسان ها با کمک فراگیری قوانین علمی میتوانیم چیزی را بوجود بیاوریم که قبل از آن نبوده.

پس هر وقت کسی خواست خدا را انکار کند ابتدا مجبور است فرضیه ای بیاورد تا توضیح این باشد که چطور قوانین علمی به وجود آمد؟ همه چیز تصادفی بود؟

خیر! قوانین علمی تصادفی نیست. چون هیچ وقت عوض نمی شوند و هیچ وقت هم کامل نمیشوند . بلکه این ما هستیم که آنرا کشف میکنیم و نمیتوانیم چیزی به آن اضافه کنیم! زیرا بوجود آورنده آن توسط آرشیتکت و مهندس جهان هست. و ما تنها استفاده کننده آن قوانین هستیم.

انسان خلق شده تا در همکاری با خالق خود، کار کند و جهان را خدمت کند و در آفرینش جهان به نوبه خود همکاری داشته باشد.

حال مورد دوم:

کتاب مقدس به راستی چرا باید نوشته میشد؟

چونکه خدا میخواست ما را در جهت همکاری با خود و در جهت هدف خلقتش راهنمایی کند .

لازم بود خداوند با ماهایی که صنعت دست او هستیم ارتباط داشته باشد. چون ما را هدفمند آفرید و نه تصادفی! این همه موجود هدفمند ساخته شد و این جهان پر از حکمت هست.

 هیچ موجودی را نمیتوانید بدون هدف تصور کنید و اگر هدفی برای آن نمیابید پس نیاز به تحقیق دارید! به عنوان مثال پشه که مزاحم ما هست چرا باید وجود داشته باشد؟ دقیقا نقش واکسیناسیون را برای موجودات بازی میکند!! زیرا خونی که حاوی میکروب ضعیف شده از یک موجود است را به موجود دیگر تزریق میکند. پس در جهت بهتر شدن خلقت و تکامل آفریده شده.

 

خدا در کتاب مقدس نمیخواست چگونگی خلقت را توضیح دهد. این که بگوید مثلا آب را با چه فرمولی ساخته و یا جزئیات قوانین علمی را برای انسان های سه هزار پیش توضیح بده. بلکه در جواب چرایی ها و سوالهایی از قبیل : چرا این جهان آفریده شد ؟ گناه چیه و اینکه چه تاثیری روی خلقت داره و اینکه ما از کجا هستیم و هدف از خلقتمان چیست یا اینکه چرا این همه بدی و درد و مصیبت وجود داره و یا اینکه چرا ما باید بمیریم و امثال این سوالها را جواب می دهد.

هنوز هم علم انسان تا جایی است که عقلش توانایی درک را دارد. جهان آنقدر بزرگ است که هنوز هم خدا نمیتواند به ما چگونگی خلقت را بفهماند و هنوز هم ما نیاز داریم تا در ابتدا چرایی ها را درک کنیم. خدا علم هم داده تا چگونگی ها را آرام آرام درک کنیم.

امیدوارم جواب سوالات خود را تا حدی یافته باشید. زیرا باید درک کرد. نوشته ها محدود هستند و نمیتوانند تمام رازها را در خود جای دهند.

 

 

برای ثبت پرسش ابتدا لازم است که وارد حساب کاربری خود شوید!