در حال بارگزاری وبسایت فارسی کاتولیک...


زمان بندی برنامه های امروز رادیو فارسی کاتولیک

سخن امروز پاپ

 

 

---


هر صبح، خدا  می آید تا ما را هر کجا که هستیم پیدا کند. او ما را به برخاستن از این دنیا، فرا می خواند. تا نگاه کنیم و پی ببریم که ما برای بهشت ساخته شده ایم.

 

پاپ فرانسیس

---

 

انتشارات فارسی کاتولیک

 

انتشارات فارسی کاتولیک

 

 


📚قرائت پنجشنبه -۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ -۷ مهر  ۱۴۰۱

 

فرشتگان اعظم

میکائیل، جبرائیل و رفائیل

 

      فرشتگان اعظم را به یادبود از تقدیس یک کلیسای اعظم به میکائیل در شمال  شرقی رم در قرن پنجم، جشن می ­گیریم. جمال این مخلوقات روحانی نمادی است از عظمت و کبریایی خدا. در عهد عتیق، اشاره زیادی به فرشتگان اعظم میکائیل و جبرائیل نشده است و تنها در کتاب طوبیاست که به اسم رفائیل بر می ­خوریم. در عهد جدید، جبرائیل، فرشته بشارت ولادت یوحنای تعمید دهنده و بشارت ولادت عیسی به مریم مقدس است، و میکائیل، سردسته ارتش ­های ملکوتی خوانده شده است، که در نبرد پایانی، بر شیطان غلبه خواهد کرد. لیکن از بهشت عدن (پیدایش) تا بهشت نهایی (در مکاشفه)، فرشتگان تمام تاریخ نجات را با حضور نامرئی خود سرشار    می­ کنند. آنان پیام ­آوران خدا هستند، تا تدابیر وی را آشکار نمایند و دستوراتش را به گوش انسان­ ها برسانند، و بیش از همه، جلال خدا را می­ سرایند. این جمعیت   پرستش­ گر بی­ شمار که دانیال نبی یا یوحنای رسول آنان را در رؤیت نظاره کرده ­اند، دور تا دور تخت سلطنت خدا را احاطه کرده ­اند. مراسم عبادی کلیسای زمینی، ما را به مراسم عبادی فرشتگان متحد می­کند. نه تنها به همراه آنان ستایش و جلال خدا را می ­سراییم تا قدوسیت او را اعلام داریم، بلکه با تقدیم هدایای خود، از خدا می ­خواهیم که این تقدیمی ما، به واسطه فرشته ­اش، در حضور جلالش در قربانگاه ملکوت آسمان­ ها، برده شود. 

 

قرائت اول -  دانیال 7/ 9-10 و 13-14

(هزاران‌ هزار او را خدمت‌ مي‌كردند )

بخشي‌ از کتاب دانیال

       نظركردم‌ تا كرسي­ ها برقرار شد و قديم‌الايام‌ جلوس‌ فرمود و لباس‌ او مثل‌ برف‌ سفيد و موي‌ سرش‌ مثل‌ پشم‌ پاك‌ و عرش‌ او شعله‌هاي‌ آتش‌ و چرخ­ هاي‌ آن‌ آتش‌ ملتهب‌ بود. نهري‌ از آتش‌ جاري‌ شده‌، از پيش‌ روي‌ او بيرون‌ آمد. هزاران‌ هزار او را خدمت‌ مي‌كردند و كرورها كرور به‌ حضور وي‌ ايستاده‌ بودند. ديوان‌ برپا شد و دفترها گشوده‌ گرديد. و در رؤياي‌ شب‌ نگريستم‌ و اينك‌ مثل‌ پسر انسان‌ با ابرهاي‌ آسمان‌ آمد و نزد قديم‌الايام‌ رسيد و او را به‌ حضور وي‌ آوردند. و سلطنت‌ و جلال‌ و ملكوت‌ به‌ او داده‌ شد تا جميع‌ قوم‌ها و امت‌ها و زبان ­ها او را خدمت‌ نمايند. سلطنت‌ او سلطنت‌ جاوداني‌ و بي‌زوال‌ است‌ و ملكوت‌ او زايل‌ نخواهد شد.

      اين است سخن خدا.         - خدا را سپاس باد.

 

 

مکاشفه 12/ 7-12

(ميكائيل‌ و فرشتگانش‌ با اژدها جنگيدند. )

بخشي‌ از کتاب مکاشفه یوحنای رسول

       در آسمان‌ جنگي‌ در گرفت‌: ميكائيل‌ و فرشتگانش‌ با اژدها جنگيدند. اژدها جنگيد و فرشتگان‌ نيز، و غالب‌ نيامدند و ديگر جاي‌ خود را در آسمان‌ نيافتند. و اژدهاي‌ بزرگ‌ انداخته‌ شد، آن‌ مار قديمي‌ كه‌ ابليس‌ و شيطان‌ ناميده‌ مي­ شود، آنكه‌ تمام‌ جهان‌ را گمراه‌ مي­ سازد، بر زمين‌ انداخته‌ شد و فرشتگانش‌ به‌ همراه‌ او انداخته‌ شدند. ودرآسمان‌ صداي‌ بلندي‌ را شنيدم‌ كه‌ مي­ گفت‌: " هم‌ اكنون‌ نجات‌ و قوت‌ و سلطنت‌ خداي‌ ما و قدرت‌ مسيح‌ او فرا رسيده‌، زيرا مدعي‌ برادران‌ ما انداخته‌ شده‌، آن‌ كه‌ روز و شب‌ در حضور خداي‌ ما بر آنان‌ دعوي‌ مي ­نمود. و آنان‌ بر او غالب‌ گشته‌اند به‌ وساطت‌ بره‌ و به‌ وساطت‌ كلام‌ شهادتشان‌ و زندگي‌ خود را تا به‌ مرگ‌ حقير داشتند.  از اين رو شادي‌ نمایيد اي‌ آسمان­ ها و آساني‌ كه‌ درآن‌ ساكن‌ مي ­باشيد ! واي‌ بر زمين‌ و بر دريا، زيرا ابليس‌ با خشمي‌ عظيم‌ نزد شما نازل‌ شده‌ است‌ و مي­ داند كه‌ اندك‌ زماني‌ بيش‌ ندارد" .

     اين است سخن خدا.          - خدا را سپاس باد.

 

مزمور برگردان - از مزمور 138

- برای تو خواهیم سرود، ای خداوند، در حضور فرشتگانت

تو را به‌ تماميِ دل‌ خود حمد خواهم‌ گفت‌.

به‌ حضور فرشتگان‌ تو را حمد خواهم‌ گفت‌.

به‌ سوي‌ معبد‌ قدس‌ تو عبادت‌ خواهم‌ كرد

- برای تو خواهیم سرود، ای خداوند، در حضور فرشتگانت

و نام‌ تو را حمد خواهم‌ گفت

‌به‌ سبب‌ رحمت‌ و راستيِ تو.

در روزي‌ كه‌ تو را خواندم‌ مرا اجابت‌ فرمودي‌.

و مرا با قوت‌ در جانم‌ شجاع‌ ساختي‌.

- برای تو خواهیم سرود، ای خداوند، در حضور فرشتگانت

اي‌ خداوند، تمام‌ پادشاهان‌ جهان‌ تو را حمد خواهند گفت‌،

چون‌ كلام‌ دهان‌ تو را بشنوند.

طريق‌هاي‌ خداوند را خواهند سراييد،

زيرا كه‌ جلال‌ خداوند عظيم‌ است‌.

- برای تو خواهیم سرود، ای خداوند، در حضور فرشتگانت

 

سرود قبل از انجیل - رک. مزمور 103/ 20-21

هللویا- خداوند را متبارك‌ خوانيد، اي‌ فرشتگان‌ او، و اي‌ خادمان‌ او كه‌ اراده‌ او را بجا مي‌آوريد!  – هللویا.

 

انجیل یوحنا 1 /47-51

(آسمان‌ را گشوده‌ و فرشتگان‌ خدا را در حال‌ صعود و نزول‌ بر پسر انسان‌ خواهيد ديد )

بخشي از انجيل یوحنا            - درود بر تو اي خداوند.

    در آن ایام، هنگامي‌ كه‌ عيسي‌ نتنائيل‌ را ديد كه‌ به سوي‌ او مي‌آيد، درباره‌اش‌ گفت‌: "اين‌ است‌ يك‌ اسرائيلي‌ راستين‌ كه‌ در او مكري‌ نيست‌". نتنائيل‌ به‌ او گفت‌: "تو مرا از كجا مي‌شناسي‌؟" عيسي‌ در جواب‌ او گفت‌: " پيش‌ از آنكه‌ فيليپس‌ تو را بخواند، وقتي‌ كه‌ زير درخت‌ انجير بودي‌، تو را ديدم‌".  نتنائيل‌ به‌ او پاسخ‌ داد: "ربي!‌ تو پسرخدا هستي‌، تو پادشاه‌ اسرائيلي‌". عيسي‌ در جواب‌ او گفت‌: "به خاطر اينكه‌ گفتم‌ تو را زير درخت‌ انجير ديدم‌ ايمان‌ مي‌آوري‌؟ چيزهايي‌ بزرگ­تر از اين‌ خواهي‌ ديد". و به‌ او گفت‌: "به راستي‌، به راستي‌ به‌ شما مي‌گويم‌ كه‌ شما آسمان‌ را گشوده‌ و فرشتگان‌ خدا را در حال‌ صعود و نزول‌ بر پسر انسان‌ خواهيد ديد".

     اين است سخن خدا.    - ستايش بر تو، اي مسيح.