در حال بارگزاری وبسایت فارسی کاتولیک...


زمان بندی برنامه های امروز رادیو فارسی کاتولیک

سخن امروز پاپ

 

 

---


هر صبح، خدا  می آید تا ما را هر کجا که هستیم پیدا کند. او ما را به برخاستن از این دنیا، فرا می خواند. تا نگاه کنیم و پی ببریم که ما برای بهشت ساخته شده ایم.

 

پاپ فرانسیس

---

 

انتشارات فارسی کاتولیک

 

انتشارات فارسی کاتولیک

 

 


نان روزانه

 
📚 قرائت جمعه - ۱ جولای ۲۰۲۲ - ۱۰ تیر ۱۴۰۱
 
قرائت اول - عاموس نبی 8/ 4-6 و9-12 
 
 
(گرسنگی‌ بر زمین‌ خواهم‌ فرستاد نه‌ گرسنگی‌ از نان‌ و نه‌ تشنگی‌ از آب‌ بلكه‌ از شنیدن‌ كلام‌  خداوند.) 
 
بخشی از كتاب عاموس نبی 
 
 ای‌ شما كه‌ می‌خواهید فقیران‌ را ببلعید و مسكینان‌ زمین‌ را هلاك‌ كنید این‌ را بشنوید. و می‌گویید كه‌ غرّه‌ ماه‌ كی‌ خواهد گذشت‌ تا غلّه‌ را بفروشیم‌ و روز سَبت‌ تا انبارهای‌گندم‌ را بگشاییم‌ و ایفا را كوچك‌ و مثقال‌ را بزرگ‌ ساخته‌، میزان¬ها را قلب‌ و مَعوَّج‌ نماییم‌. و مسكینان‌ را به‌ نقره‌ و فقیران‌ را به‌ نعلین‌ بخریم‌ و پس‌مانده‌ گندم‌ را بفروشیم‌. و خداوند يَهُوَه‌ می‌گوید: «كه‌ در آن‌ روز آفتاب‌ را در وقت‌ ظهر فرو خواهم‌ برد و زمین‌ را در روز روشن‌ تاریك‌ خواهم‌ نمود. و عیدهای‌ شما را به‌ ماتم‌ و همه‌ سرودهای‌ شما را به‌ مرثیه‌ها مبدل‌ خواهم‌ ساخت‌. و بر هر كمر پلاس‌ و بر هر سرگری‌ برخواهم‌ آورد و آن‌ را مثل‌ ماتم‌ پسر یگانه‌ و آخرش‌ را مانند روز تلخی‌ خواهم‌ گردانید.»  اینك‌ خداوند يَهُوَه‌ می‌گوید: «ایامی‌ می‌آید كه‌ گرسنگی‌ بر زمین‌ خواهم‌ فرستاد نه‌گرسنگی‌ از نان‌ و نه‌ تشنگی‌ از آب‌ بلكه‌ از شنیدن‌ كلام‌  خداوند. و ایشان‌ از دریا تا دریا و از شمال‌ تا مشرق‌ پراكنده‌ خواهند شد و گردش‌ خواهند كرد تا كلام‌ خداوند را بطلبند اما آن‌ را نخواهند یافت‌. 
 این است سخن خدا.  - خدا را سپاس باد. 
 
مزمور برگردان - مزمور 119 / 2 ،10 ،20 ،30 ،40 و131 
 
- کلام تو ای خداوند، حیات است و راستی. 
خوشا به‌ حال‌ آنانی‌ كه‌ شهادات‌ او را حفظ‌ می‌كنند 
و به‌ تمامی دل‌ او را می‌طلبند. 
به‌ تمامی دل‌ تو را طلبیدم‌. 
مگذار كه‌ از اوامر تو گمراه‌ شوم‌. 
- کلام تو ای خداوند، حیات است و راستی. 
جان‌ من‌ شكسته‌ می‌شود 
از اشتیاق‌ داوری¬ های‌ تو در هر وقت‌. 
طریق‌ راستی‌ را اختیار كردم‌ 
و داوری¬ های‌ تو را پیش‌ خود گذاشتم‌. 
- کلام تو ای خداوند، حیات است و راستی. 
به‌ وصایای‌ تو اشتیاق‌ دارم‌. 
به‌ حسب‌ عدالت‌ خود مرا زنده‌ ساز. 
دهان‌ خود را نیكو باز كرده‌، 
نفس‌ زدم‌ زیرا كه‌ مشتاق‌ وصایای‌ تو بودم‌. 
- کلام تو ای خداوند، حیات است و راستی. 
 
سرود قبل از انجیل -  افسسیان 1 /17-18 
 
هللویا- باشد تا پدر‌ خداوند ما عیسای‌ مسیح،‌ روح‌ حكمت‌‌ به ما عطا كند تا دریابیم كه‌ دعوت‌ او، چه‌ امیدی‌ به روی‌ ما می ¬گشاید - هللویا. 
 
 
انجیل متی 9 /9-13 
 
(تندرستان‌ نیستند كه‌ محتاج‌ طبیب‌اند. - من‌ رحمت‌ می‌خواهم‌ نه‌ قربانی‌.) 
بخشی از انجیل متی      - درود بر تو ای خداوند. 
 در آن ایام، عیسی مردی‌ را به‌ نام‌ متی‌ در محل‌گرفتن‌ باج‌ نشسته‌ دید و به‌ او گفت‌: "به دنبال‌ من‌ بیا". و او برخاسته‌ به دنبال‌ او رفت‌. هنگامی‌كه‌ در خانه‌ او بر سر سفره‌ نشسته‌ بود، واقع‌ شدكه‌ بسیاری‌ از باجگیران‌ و گنهكاران‌ آمده‌، با عیسی‌ و شاگردان‌ بر سفره‌ نشستند. چون‌ فریسیان‌ این‌ را دیدند، به‌ شاگردانش‌ گفتند: "چرا استادتان‌ با باجگیران‌ و گنهكاران‌ غذا می‌خورد؟"  اما او چون‌ این‌ را شنید، گفت‌: "تندرستان‌ نیستندكه‌ محتاج‌ طبیب‌اند، بلكه‌ مریضان‌. پس‌ رفته‌ معنی‌ این‌ را دریابیدكه‌ من‌ رحمت‌ می‌خواهم‌ نه‌ قربانی‌. زیرا نیامده‌ام‌ تا عادلان‌ را دعوت‌ نمایم‌، بلكه‌ گنهكاران‌ را". 
 این است سخن خدا.  - ستایش بر تو، ای مسیح. 
 
 
تعمق 
 
عیسی‌ كه‌ به‌ گفته‌ خودش‌ برای‌ دعوت‌ گناهكاران‌ آمده‌ است‌ و نه‌ عادلان‌، از متی‌ كه‌ دارای‌ شغل‌ منفور باجگیری‌ بود، یعنی‌ از هموطنان‌ خود باج‌ می‌گرفت‌ تا به‌ نیروی‌ اشغالگر رم‌ مالیات‌ پرداخته‌ شود، دعوت‌ می‌كند كه‌ از او پیروی‌ نماید. عیسی‌ با رفتن‌ به‌ خانه‌ وی‌ و نشستن‌ بر سفره‌ او در جمع‌ باجگیران‌ و گناهكاران‌ دیگر ثابت‌ می‌كند كه‌ براستی‌ برای‌ بخشایش‌ و شفای‌ گناهكاران‌ آمده‌ است‌. سایر خاخامهای‌ یهود برای‌ اینكه‌ طهارت‌ شرعی‌ خود را از دست‌ ندهند از معاشرت‌ با گناهكاران‌ اجتناب‌ می‌كردند و آنان‌ را نجس‌ می‌دانستند. اما عیسی‌ كه‌ رحمت‌ می‌خواهد نه‌ قربانی‌، هیچ‌ كس‌ را بخاطر مذهب‌، نژاد و حتی‌ گذشته‌ای‌ گناه‌ آلود و شرم‌آور، از نجات‌ محروم‌ نمی‌سازد. 
 
 *  آیا ما نیز مثل‌ فریسیان‌ خود را از سایرین‌ برتر می‌دانیم‌ و با فاصله‌ گرفتن‌ از اشخاصی‌ كه‌ شاید بخاطر ضعف¬ ها و گناهانشان‌ بیشتر به‌ كمك‌ و شهادت‌ ما نیاز دارند، از روی‌ قضاوت‌ و نه‌ رحمت‌ مسیحی‌ با آنان‌ برخورد می‌كنیم‌؟ 
 *  متی‌ با شنیدن‌ دعوت‌ عیسی‌ زندگی‌ خود را بكلی‌ دگرگون‌ ساخت‌ و بعدها هرگاه‌ در انجیلش‌ نام‌ خود را ذكر می‌كند اضافه‌ می‌نماید كه‌ باجگیر بوده‌ است‌. بیائید ما نیز به‌ اعمال‌ شگفت‌ خداوند در زندگی‌ خود نگاه‌ كنیم‌ و از او سپاسگزاری‌ نمائیم‌ كه‌ با فیض‌ خود برای‌ نجات‌ و شفای‌ ما گناهكاران‌ آمده‌ است‌.