در حال بارگزاری وبسایت فارسی کاتولیک...


زمان بندی برنامه های امروز رادیو فارسی کاتولیک

سخن امروز پاپ

 

 

---


هر صبح، خدا  می آید تا ما را هر کجا که هستیم پیدا کند. او ما را به برخاستن از این دنیا، فرا می خواند. تا نگاه کنیم و پی ببریم که ما برای بهشت ساخته شده ایم.

 

پاپ فرانسیس

---

 

انتشارات فارسی کاتولیک

 

انتشارات فارسی کاتولیک

 

 


 
📚قرائت جمعه -۱۲ آگوست ۲۰۲۲ - ۲۱ مرداد  ۱۴۰۱
 

قرائت اول -  حزقيال 16/ 1-15 و60و63

(آن‌ زيبايي‌ از جمال‌ من‌ كه‌ بر تو نهاده‌ بودم‌ كامل‌ شد. اما زناكار گرديدي.)‌

بخشي از كتاب حزقيال نبي

   كلام‌ خداوند بر من‌ نازل‌ شده‌، گفت‌: «اي‌ پسر انسان،‌ اورشليم‌ را از رجاساتش‌ آگاه‌ ساز! و بگو خداوند يهوه‌ به‌ اورشليم‌ چنين‌ مي‌فرمايد: اصل‌ و ولادت‌ تو از زمين‌ كنعان‌ است‌. پدرت‌ اَموري‌ و مادرت‌ حِتي‌ بود. و اما ولادت‌ تو. در روزي‌ كه‌ متولد شدي‌ نافت‌ را نبريدند و تو را به‌ آب‌ غسل‌ ندادند و طاهر نساختند و نمك‌ نماليدند و به‌ قنداقه‌ نپيچيدند. چشمي‌ بر تو شفقت‌ ننمود و بر تو مرحمت‌ نفرمود تا يكي‌ از اينكارها را براي‌ تو به عمل‌ آورد. بلكه‌ در روز ولادتت‌ جان‌ تو را خوار شمرده‌، تو را بر روي‌ صحرا انداختند. و من‌ از نزد تو گذر نمودم‌ و تو را در خونت‌ غلطان‌ ديدم‌. پس‌ تو را گفتم‌: اي‌ كه‌ به‌ خونت‌ آلوده‌ هستي‌ زنده‌ شو! بلي‌ گفتم‌: اي‌ كه‌ به‌ خونت‌ آلوده‌ هستي‌، زنده‌ شو! و تو را مثل‌ نباتات صحرا بسيار افزودم‌ تا نمو كرده‌، بزرگ‌ شدي‌ و به‌ زيبايي‌ كامل‌ رسيدي‌. پستان­هايت‌ برخاسته‌ و موهايت‌ بلند شد، ليكن‌ برهنه‌ و عريان‌ بودي‌. «و چون‌ از تو گذر كردم‌ برتو نگريستم‌ و اينك‌ زمان‌ تو زمان‌ محبت‌ بود. پس‌ دامن‌ خود را بر تو پهن‌ كرده‌، عرياني‌ تو را مستور ساختم‌ و خداوند يهوه‌ مي‌گويد كه‌ با تو قسم‌ خوردم‌ و با تو عهد بستم‌ و از آن‌ من‌ شدي‌. و تو را به‌ آب‌ غسل‌ داده‌، تو را از خونت‌ طاهر ساختم‌ و تو را به‌ روغن‌ تدهين‌ كردم‌. و تو را به‌ لباس‌ قلاّب­دوزي‌ ملبس‌ ساختم‌ و نعلين‌ پوست‌ خز به‌ پايت‌ كردم‌ و تو را به‌ كتان‌ نازك‌ آراسته‌ و به‌ ابريشم‌ پيراسته‌ ساختم‌. و تو را به‌ زيورها زينت‌ داده‌، دست­بندها بر دستت‌ و گردن‌بندي‌ بر گردنت‌ نهادم‌. و حلقه‌اي‌ در بيني‌ و گوشواره‌ها در  گوش­هايت‌ و تاج‌ جمالي‌ بر سرت‌ نهادم‌. پس‌ با طلا و نقره‌ آرايش‌ يافتي‌ و لباست‌ از كتان‌ نازك‌ و ابريشم‌ قلاّب­دوزي‌ بود و آرد ميده‌ و عسل‌ و روغن‌ خوردي‌ و بي‌نهايت‌ جميل‌ شده‌، به‌ درجه‌ ملوكانه‌ ممتاز گشتي‌. و آوازه‌ تو به‌ سبب‌ زيباييت‌ در ميان‌ امت‌ها شايع‌ شد. زيرا خداوند يهوه‌ مي‌گويد كه‌ آن‌ زيبايي‌ از جمال‌ من‌ كه‌ بر تو نهاده‌ بودم‌ كامل‌ شد. «اما بر زيبايي‌ خود توكل‌ نمودي‌ و به‌ سبب‌ آوازه‌ خويش‌ زناكار گرديدي‌ و زناي‌ خويش‌ را بر هر رهگذري‌ ريختي‌ و از آن‌ او شدی. ليكن‌ من‌ عهد خود را كه‌ در ايام‌ جوانيت‌ با تو بستم‌ به‌ ياد خواهم‌ آورد و عهد جاوداني‌ با تو استوار خواهم‌ داشت‌. تا آنكه‌ به‌ ياد آورده‌، خجل‌ شوي‌. و خداوند يهوه‌ مي‌فرمايد كه‌ چون‌ من‌ همه‌ كارهاي‌ تو را آمرزيده‌ باشم‌، بار ديگر به‌ سبب‌ رسوايي‌ خويش‌ دهان‌ خود را نخواهي‌ گشود.»

   اين است سخن خدا.                 - خدا را سپاس باد.

 

مزمور برگردان -  اشعياء نبي 12/ 2-6

- در خداوند به وجد می ­آیم: او شادی و نجات من است.

   اينك‌ خدا نجات‌ من‌ است‌

   بر او توكل‌ نموده‌، نخواهم‌ ترسيد.

   زيرا يهوه قوت‌ و تسبيح‌ من‌ است‌

   و نجات‌ من‌ گرديده‌ است‌.

   بنابراين‌ با شادماني‌

   از چشمه‌هاي‌ نجات‌ آب‌ خواهيد كشيد.

- در خداوند به وجد می ­آیم: او شادی و نجات من است.

   خداوند را حمد گوييد و نام‌ او را بخوانيد

   و اعمال‌ او را در ميان‌ قوم‌ها اعلام‌ كنيد

   و ذكر نماييد كه‌ اسم‌ او متعال‌ مي‌باشد.

- در خداوند به وجد می ­آیم: او شادی و نجات من است.

   براي‌ خداوند بسراييد زيرا كارهاي‌ عظيم‌ كرده‌ است‌

   و اين‌ در تمامي‌ زمين‌ معروف‌ است‌.

   اي‌ ساكنه‌ صهيون‌ صدا را برافراشته‌،

   بسراي‌! زيرا قدوس‌ اسرائيل‌ در ميان‌ تو عظيم‌ است‌.

- در خداوند به وجد می­ آیم: او شادی و نجات من است.

 

سرود قبل از انجيل - ر.ک. اعمال رسولان 16/ 14

هللويا- خداوندا، قلب‌ ما را بگشای تا کلام پسرت را دریابیم - هللويا.

 

انجيل متي 19 /3-12

(به خاطر سنگدلي‌ شما بود كه‌ موسي‌ اجازه‌ داد زنانتان‌ را رها كنيد، ولي‌ از ابتدا چنين‌ نبود.)

بخشي از انجيل متي              - درود بر تو اي خداوند.

   در آن ایام، برخي‌ فريسيان‌ نزد عیسی آمدند و براي‌ امتحان‌ وي‌ گفتند: "آيا جايز است‌ كه‌ مرد همسرش‌ را به هر علتي‌ رها كند؟" وي‌ در جواب‌ گفت‌: "نخوانده‌ايد كه‌ خالق‌ از ابتدا ايشان‌ را مرد و زن‌ آفريد و اينكه‌ گفت‌: به‌ اين‌ سبب‌ است‌ كه‌ مرد، پدر و مادر خود را ترك‌ خواهد گفت‌ و به‌ زن‌ خود خواهد پيوست‌ و هر دو يك‌ تن‌ خواهند گشت‌؟ بنابراين‌ ايشان‌ ديگر دو تن‌ نيستند، بلكه‌ يك‌ تن‌ مي‌باشند. پس‌ آنچه‌ را خدا به هم‌ پيوسته‌، انسان‌ جدا نسازد". آنان‌ به‌ او گفتند: "پس‌ موسي‌ چرا دستور داد كه‌ طلاق‌ نامه‌ دهند و رها كنند؟" وي‌ به‌ ايشان‌ گفت‌: "به خاطر سنگدلي‌ شما بود كه‌ موسي‌ اجازه‌ داد زنانتان‌ را رها كنيد، ولي‌ از ابتدا چنين‌ نبود. حال‌ به‌ شما مي‌گويم‌، آن‌ كه‌ زن‌ خود را جز به‌ علت‌ پيوند نامشروع‌ رها كند و با ديگري‌ ازدواج‌ نمايد، زنا مي‌كند". شاگردانش‌ به‌ وي‌ گفتند: "اگر موقعيت‌ مرد نسبت‌ به‌ زن‌ چنين‌ است‌، ازدواج‌ كردن‌ به‌ مصلحت‌ نيست‌". ولي‌ او به‌ ايشان‌ گفت‌: "همه‌ اين‌ كلام‌ را درك‌ نمي‌كنند، بلكه‌ فقط‌ آنان‌ كه‌ به‌ ايشان‌ عطا شده‌ است‌. اختگاني‌ هستند كه‌ اين‌ چنين‌ از رحم‌ مادر زاده‌ شده‌اند، اختگاني‌ هستند كه‌ توسط‌ انسان­ها اين‌ چنين‌ شده‌اند و اختگاني‌ هستند كه‌ خود را به خاطر ملكوت‌ آسمان‌ اين‌ چنين‌ ساخته‌اند. هر آنكه‌ توانايي‌ درك‌ آن‌ را دارد، درك‌ كند".

   اين است سخن خدا.                - ستايش بر تو، اي مسيح.

 

تعمق

براي‌ درك‌ قرائت‌ انجيل‌ امروز بايد به‌ ياد داشته‌ باشيم‌ كه‌ طبق‌ آداب‌ و رسوم‌ آن‌ زمان‌ يك‌ مرد مي‌توانست‌ به خاطر عدم‌ علاقه‌ به‌ همسرش‌ و يا مشاهده‌ عيوبي‌ در نحوه‌ خانه‌داري‌ وي‌، زن‌ خود را طلاق دهد. عيسي‌ اين‌ طرز فكر را محكوم‌ نموده‌ اعلام‌ مي‌دارد كه‌ توسط‌ راز ازدواج‌، زن‌ و مرد به‌ يك‌ تن‌ تبديل‌ مي‌شوند و در نتيجه‌ انسان‌ نبايد اين‌ اتحاد را كه‌ توسط‌ خدا صورت‌ مي‌گيرد، بر هم‌ زند.

 علاوه‌ بر راه‌ زندگي‌ زناشويي‌ كه‌ راهي‌ مقدس‌ و مورد تأييد و بركت‌ خدا است‌، عيسي‌ راه‌ تجرد روحاني‌ به خاطر ملكوت‌ خدا را نيز به‌ آن‌ دسته‌ از پيروانش‌ كه‌ پذيرفتن‌ آن‌ به عنوان‌ يك‌ رسالت‌ خاص‌ به‌ ايشان‌ عطا شده‌ است‌، ارائه‌ مي‌دهد. اين‌ دو راه‌ هر دو مقدس‌ و خوب‌ مي‌باشند و مكمل‌ يكديگرند. شخصي‌ كه‌ ازدواج‌ مي‌كند با عشق‌ زناشويي‌ خود به‌ محبت‌ بين‌ مسيح‌ و كليسا شهادت‌ مي‌دهد (ر.ك‌ به‌ افسسيان‌ 5/32) و به‌ دستور خدا كه‌ در آغاز آفرينش‌ آدم‌ و حوا را بركت‌ داد و "به‌ ايشان‌ گفت‌ بارور و كثير شويد و زمين‌ را پرسازيد و در آن‌ تسلط‌ نماييد..." (پيدايش‌ 1/ 28)، عمل‌ مي‌كند. شخصي‌ كه‌ به‌ خاطر ملكوت‌ خدا در تجرد روحاني‌ بسر مي‌برد شهادت‌ مي‌دهد كه‌ صورت‌ اين‌ جهان‌ و حتي‌ عوامل‌ مثبت‌ و زيبايي‌ مثل‌ عشق‌ زناشويي‌ در گذر است‌ (ر.ك‌. به‌ اول‌ قرنتيان‌ 7 /31) و "هنگامي‌ كه‌ از مردگان‌ برخيزند نه‌ نكاح‌ مي‌كنند و نه‌ منكوحه‌ مي‌گردند" (مرقس‌ 12/ 25). با زندگي‌ در تجرد روحاني‌، شخص‌ شهادت‌ مي‌دهد كه‌ انسانها در نهايت‌ براي‌ خدا آفريده‌ شده‌اند. او مي‌خواهد از هم‌ اكنون‌ در امور خدا بيانديشد و رضامندي‌ او را بجويد. چنين‌ شخصي‌ به‌ پيروي‌ از آزادي‌ مسيح‌، استاد خويش‌، "همه‌ كس‌ را همه‌ چيز مي‌گردد" (ر.ك‌. به‌ اول‌ قرنتيان‌ 9/ 22) تا دوست‌ همه‌ انسانها باشد و با قلبي‌ آزاد به‌ خدمت‌ خدا و همنوعان‌ بپردازد.

٭  با مطالعه‌ و دعا و تعمق‌، شناخت‌ خود را در مورد راز ازدواج‌ و تجرد روحاني‌ از ديدگاه‌ مسيحيت‌ به عنوان‌ دو راه‌ زندگي‌ كه‌ مكمل‌ يكديگر مي‌باشند، عميق‌تر كنيد تا بتوانيد از اين ارزش­ هاي‌ واقعي‌ در دنيايي‌ كه‌ همه‌ معيارهاي‌ روحاني‌ و اخلاقي‌ با ترويج‌ بي ­بند و باري‌ و لذت‌جويي‌ زير سؤال‌ كشيده‌ مي‌شود، دفاع‌ كنيد.